Terapeuci uwagi słuchowej TOMATIS

Terapeuci stymulacji audio-psycho-lingwistycznej metodą Tomatisa
mgr Elżbieta Domska, mgr Anna Pisarska-Nitka

W lutym 2006 roku zaczęliśmy działania terapeutyczne Metodą Tomatisa. Metoda wdrażana na terenie całej Polski przez Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie w ramach umowy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Nasza szkoła otrzymała bezpłatne przeszkolenie nauczyciela oraz sprzęt (komputer z oprogramowaniem, wzmacniacz, odtwarzacz płyt kompaktowych, elektroniczne "ucho", komplet płyt muzyki Mozarta) do prowadzenia zajęć. Treningi słuchania odbywają się w 4- lub 5-osobowych grupach w sali 37 na II piętrze naszej szkoły. Sesja trwa 10 dni roboczych, po 2 godziny dziennie. W tym czasie uczestnicy terapii poprzez specjalistyczne słuchawki (wyprodukowane wyłącznie do tej metody) słuchają programu muzycznego opartego na utworach Mozarta, odpowiednio przetworzonych na "uchu" elektronicznym. W trakcie treningu uczniowie nie muszą skupiać się na muzyce, ona działa sama. Mogą zająć się zabawą, ulubionymi zajęciami możliwymi do wykonywania w gabinecie słuchania, mogą odpoczywać, jeść. Jedyną zabronioną rzeczą jest rozmowa. Cała terapia obejmuje kilka treningów słuchania oddzielonych od siebie 6 tygodniową przerwą. Terapia jednej grupy uczniów (4, 5 osób) zajmuje kilka miesięcy, stąd w ciągu roku szkolnego można objąć nią zaledwie kilkanaście osób. W obecnym roku szkolnym trening słuchania przechodzi 14 uczniów.