"Trzeba mieć wytrwałość i wiarę w siebie. 

Trzeba wierzyć, że człowiek jest do czegoś

zdolny i osiągnąć to za wszelką cenę."

Maria Skłodowska-Curie


Patron szkoły


      Maria Skłodowska-Curie urodziła się w 1867 roku w Warszawie. Ukończyła gimnazjum ze złotym medalem. W 1891 roku wyjechała do Francji, gdzie podjęła studia na Sorbonie. Ukończyła fizykę i matematykę. 
Wyszła za mąż za Piotra Curie - 25 lipca 1895 roku. Niedługo po odkryciu przez Becquerela promieniotwórczości rozpoczęła pracę nad badaniem aktywności promieniotwórczych różnych substancji. Sprawdziła, że promieniowanie związków uranu jest wprost proporcjonalne do zawartości tego pierwiastka w danym związku. Przy badaniu niektórych związków uranu zauważyła, iż ich promieniowanie jest znacznie większe niż promieniowanie czystego uranu. W takich związkach uranu musiał znajdować się, więc inny silnie promieniujący pierwiastek. Udaje się jej uzyskać metaliczny rad. 
    W 1898 roku ogłosiła (wraz z mężem) odkrycie dwóch nowych pierwiastków promieniotwórczych - polonu i radu. W 1906 roku, po śmierci męża Maria Skłodowska objęła katedrę promieniotwórczości na Sorbonie. W 1914 roku po wybuchu I wojny światowej organizuje wojskowe lecznictwo radiologiczne. Jest współzałożycielką Instytutu Radowego w Paryżu, w którym pracuje. Niestety ciągły kontakt z promieniowaniem i brak należytego zabezpieczenia, sprawił, iż uczona zachorowała na nieuleczalną chorobę. Zmarła w 1934 roku.  
    Akademia Nauk w Sztokholmie ogłosiła przyznanie nagrody Nobla z fizyki dla Marii Skłodowskiej-Curie, Piotra Curie i Henryka Becquerela za wyniki badań nad promieniotwórczością. W 1911 roku Akademia Nauk w Sztokholmie przyznała drugą nagrodę Nobla dla Marii Skłodowskiej-Curie w dziedzinie chemii, za pracę nad określeniem własności fizycznych i chemicznych polonu i radu oraz za prace dotyczące metod wyodrębniania, oczyszczania pierwiastków  i pomiaru aktywności pierwiastków promieniotwórczych. W 1971 r. ogłoszony został konkurs na patrona naszej szkoły. W wyniku plebiscytu najwięcej głosów otrzymała Maria Skłodowska - Curie. Uroczyste nadanie szkole jej imienia odbyło się 10 czerwca 1972 r. podczas obchodów 25-lecia założenia placówki. 
 
Ciekawostka..
 


Ostatnie zdjęcia


       

Ostatnie aktualności

Brzydkie kaczątko
Uczniowie z klasy 3b omówili zdalnie lekturę Hansa Christiana Andersena "Brzydkie…

Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie
Drugiego kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie,  kolor niebieski daje…

Świelicowe inspiracje
Drodzy Rodzice, Kochane Dzieci Kwarantanna jest okresem szczególnie trudnym nie tylko…

więcej »

Współpracujemy z:

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Marii Skłodowskiej-Curie w katalogu Gwiazdor

Innowacje:

Matematyczne granie - myśl logicznie, licz praktycznie

Urodzeni pod gwiazdami

Let’s speak English